C0805C474M3RACAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 265
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
In Stock: 0
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.47 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805C474M3RACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0805C474M3RACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C474M3RACAUTO
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C474M3RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)