C0805C333M4RECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.033 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805C333M4RECTU
DigiKey Part Number
399-C0805C333M4RECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C333M4RECTU
Description
CAP CER 0805 33NF 16V X7R 20%
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C333M4RECTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)