C0603X361J1HACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
360 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
C0603X361J1HACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X361J1HACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X361J1HACTU
Description
CAP CER 0603 360PF 100V ULTRA ST
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X361J1HACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)