C0402S102M8RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 376
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 852
Datasheet
In Stock: 14,886
In Stock: 12,237
1000 pF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402S102M8RACTU
DigiKey Part Number
399-C0402S102M8RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402S102M8RACTU
Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402S102M8RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)