ALV70C181DH750 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
180 µF 750 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3.009Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
ALV70C181DH750
DigiKey Part Number
399-ALV70C181DH750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALV70C181DH750
Description
CAP ALUM 85C 180UF 750VDC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.32 A @ 100 Hz
Packaging
Tray
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
2.794 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
750 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.009Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C