ACR05B102JGS
DigiKey Part Number
399-14388-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACR05B102JGS
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACR05B102JGS Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C