A768KS826M1HLAS020
DigiKey Part Number
399-A768KS826M1HLAS020TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768KS826M1HLAS020CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768KS826M1HLAS020DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768KS826M1HLAS020
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A768KS826M1HLAS020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
82 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C