A700V337M2R5RTE009
DigiKey Part Number
399-A700V337M2R5RTE009TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A700V337M2R5RTE009CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A700V337M2R5RTE009DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700V337M2R5RTE009
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 5500 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
5500 Hrs @ 125°C
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Decoupling
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.5 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
Voltage - Rated
2.5 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm