A50MF22202660K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Axial
A50MF22202660K
DigiKey Part Number
399-A50MF22202660KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A50MF22202660K
Description
CAP FILM AXL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A50MF22202660K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Applications
Automotive
Voltage Rating - AC
200V
Ratings
AEC-Q200
Voltage Rating - DC
400V