S14B-PH-SM4-TB(LF)(SN)
S14B-PH-SM4-TB(LF)(SN)
S14B-PH-SM4-TB
DigiKey Part Number
455-S14B-PH-SM4-TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-S14B-PH-SM4-TBCT-ND - Cut Tape (CT)
455-S14B-PH-SM4-TBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S14B-PH-SM4-TB
Description
CONN HEADER SMD R/A 14POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 14 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S14B-PH-SM4-TB Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.217" (5.51mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
100V