GVHRSF-10V-S
DigiKey Part Number
455-2619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GVHRSF-10V-S
Description
CONN RCPT HSG 10POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.049" (1.25mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.049" (1.25mm)