B16B-PHDSS(LF)(SN)
B16B-PHDSS(LF)(SN)
B16B-PHDSS
DigiKey Part Number
455-B16B-PHDSS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B16B-PHDSS
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B16B-PHDSS Models
Category
Contact Length - Mating
0.114" (2.90mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.291" (7.40mm)
Insulation Height
0.256" (6.50mm)
Contact Shape
Square
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
8.8mm