MX34R20HF4T
DigiKey Part Number
670-3113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX34R20HF4T
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 2.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MX34R20HF4T Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Mating
0.303" (7.70mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.543" (13.80mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A