FI-J40S-VF15N-R3000
DigiKey Part Number
FI-J40S-VF15N-R3000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-J40S-VF15N-R3000
Description
CONN RCPT 40POS 0.016 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold
Category
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.046" (1.16mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Non-Gendered
Mated Stacking Heights
1.58mm
Style
Board to Cable/Wire
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.3A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
50V