DX07W024JA1R1000_View2
DX07W024JA1R1000
DX07W024JA1R1000
DX07W024JA1R1000
DigiKey Part Number
670-3100-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-3100-1-ND - Cut Tape (CT)
670-3100-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07W024JA1R1000
Description
CONN RCPT USB3.1 TYPEC 24POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Board Edge, Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
DX07W024JA1R1000 Models
Category
Features
Board Guide
Manufacturer
JAE Electronics
Ingress Protection
IPX8 - Waterproof
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A
Connector Type
USB-C (USB TYPE-C)
Voltage - Rated
48V