VUO98-12NO7
DigiKey Part Number
VUO98-12NO7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VUO98-12NO7
Description
BRIDGE RECT 3P 1.2KV ECO-PAC2
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.2 kV Chassis Mount ECO-PAC2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.14 V @ 40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
ECO-PAC2
Supplier Device Package
ECO-PAC2
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.2 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
100 A