VUO52-16NO1
VUO52-16NO1
DigiKey Part Number
VUO52-16NO1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VUO52-16NO1
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 54A V1-A
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6 kV Chassis Mount V1-A
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.13 V @ 20 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1600 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Three Phase
Package / Case
V1-A
Technology
Standard
Supplier Device Package
V1-A
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.6 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
54 A