VUO36-14NO8
DigiKey Part Number
VUO36-14NO8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VUO36-14NO8
Description
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 27A FO-B
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.4 kV QC Terminal FO-B
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.04 V @ 15 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1400 V
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
QC Terminal
Diode Type
Three Phase
Package / Case
5-Square, FO-B
Technology
Standard
Supplier Device Package
FO-B
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.4 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
27 A