VUO28-12NO7
DigiKey Part Number
VUO28-12NO7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VUO28-12NO7
Description
BRIDGE RECT 3P 1.2KV 28A ECOPAC1
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.2 kV Chassis Mount ECO-PAC1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VUO28-12NO7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 10 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 1200 V
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Three Phase
Package / Case
ECO-PAC1
Technology
Standard
Supplier Device Package
ECO-PAC1
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.2 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
28 A