VBO36-18NO8
DigiKey Part Number
VBO36-18NO8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VBO36-18NO8
Description
BRIDGE RECT 1P 1.8KV 18A FO-B
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.8 kV QC Terminal FO-B
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.14 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1800 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Diode Type
Single Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.8 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
18 A