IXTA42N15T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 24
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2,043
Infineon Technologies
N-Channel 150 V 42A (Tc) 200W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-D2PAK
IXTA42N15T
DigiKey Part Number
238-IXTA42N15T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA42N15T
Description
MOSFET N-CH 150V 42A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1880 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 21A, 10V