DMA90U1800LB-TRR
DigiKey Part Number
238-DMA90U1800LB-TRRTR-ND - Tape & Reel (TR)
238-DMA90U1800LB-TRRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMA90U1800LB-TRR
Description
BRIDGE RECT 3P 1.8KV 90A SMPD.B
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.8 kV Surface Mount ISOPLUS-SMPD™.B
Category
Current - Average Rectified (Io)
90 A
Manufacturer
IXYS
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.26 V @ 30 A
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1800 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Three Phase
Package / Case
9-SMD Module
Technology
Standard
Supplier Device Package
ISOPLUS-SMPD™.B
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.8 kV