Image for MDM-37SH301K is not available
MDM-37SH301K
DigiKey Part Number
MDM-37SH301K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-37SH301K
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Series
Termination
Wire Leads
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C