IS66WVH8M8BLL-100B1LI
DigiKey Part Number
706-1466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS66WVH8M8BLL-100B1LI
Description
IC PSRAM 64MBIT PAR 24TFBGA
Customer Reference
Detailed Description
PSRAM (Pseudo SRAM) Memory IC 64Mbit Parallel 100 MHz 40 ns 24-TFBGA (6x8)
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
100 MHz
Packaging
Tray
Write Cycle Time - Word, Page
40ns
Access Time
40 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Memory Type
Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)