IMSA-13103B-12Y901
IMSA-13103B-12Y901
DigiKey Part Number
2248-IMSA-13103B-12Y901TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-13103B-12Y901CT-ND - Cut Tape (CT)
2248-IMSA-13103B-12Y901DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-13103B-12Y901
Description
HEADER SMT RA 12POS KEY-B
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Insulation Height
0.256" (6.50mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
50VAC