IMSA-13065B-2-16Y900
DigiKey Part Number
2248-IMSA-13065B-2-16Y900TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-13065B-2-16Y900CT-ND - Cut Tape (CT)
2248-IMSA-13065B-2-16Y900DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-13065B-2-16Y900
Description
HEADER SMT RA 16POS KEY-A
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Insulation Height
0.366" (9.30mm)