IO-C6SP-28
DigiKey Part Number
1937-IO-C6SP-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IO-C6SP-28
Description
IEC C6 SCREW ON PANEL MOUNT W. 2
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Pins IEC 320-C6 Panel Mount, Flange
EDA/CAD Models
IO-C6SP-28 Models
Connector Style
IEC 320-C6
Termination
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Current Rating - Appliance Inlet
2.5A
Approval Agency
UL
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC