XMC4700F144F1536AAXQMA1
DigiKey Part Number
448-XMC4700F144F1536AAXQMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC4700F144F1536AAXQMA1
Description
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4 XMC4000 Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH PG-LQFP-144-24
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XMC4700F144F1536AAXQMA1 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
276K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.13V ~ 3.63V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 32x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
ARM® Cortex®-M4
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
144MHz