IPP023N10N5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP023N10N5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP023N10N5XKSA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 120A (Tc) 375W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3mOhm @ 100A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 270µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
210 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15600 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V