IPB180N08S402ATMA1
DigiKey Part Number
IPB180N08S402ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB180N08S402ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB180N08S402ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB180N08S402ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 180A TO263-7
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 180A (Tc) 277W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPB180N08S402ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
167 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11550 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
277W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-7-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.2mOhm @ 100A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 220µA