IKZA100N75EH7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKZA100N75EH7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKZA100N75EH7XKSA1
Description
INDUSTRY 14
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 750 V 140 A 429 W Through Hole PG-TO247-4-21
Category
Switching Energy
1.7mJ (on), 1.2mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
205 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
30ns/238ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 100A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
90 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
750 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
140 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
400 A
Package / Case
TO-247-4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 100A
Supplier Device Package
PG-TO247-4-21
Power - Max
429 W