IKWH50N65EH7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKWH50N65EH7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKWH50N65EH7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 249 W Through Hole PG-TO247-3-32
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKWH50N65EH7XKSA1 Models
Category
Switching Energy
1.27mJ (on), 650µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
102 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
19ns/147ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 50A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
76 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-32
Power - Max
249 W