IAUS300N08S5N012TATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUS300N08S5N012TATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUS300N08S5N012TATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUS300N08S5N012TATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUS300N08S5N012TATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 300A HDSOP-16-2
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 300A (Tj) 375W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-2
EDA/CAD Models
IAUS300N08S5N012TATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 275µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
231 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16250 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
PG-HDSOP-16-2
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2mOhm @ 100A, 10V