BTS3800SLHTSA1
DigiKey Part Number
BTS3800SLHTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BTS3800SLHTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BTS3800SLHTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTS3800SLHTSA1
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 SCT595
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 350mA PG-SCT595-5-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTS3800SLHTSA1 Models
Category
Voltage - Load
41V
Mfr
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Series
Current - Output (Max)
350mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
800mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Fault Protection
Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)