BSZ050N03LSGATMA1
DigiKey Part Number
BSZ050N03LSGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSZ050N03LSGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSZ050N03LSGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ050N03LSGATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 16A/40A 8TSDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 16A (Ta), 40A (Tc) 2.1W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2800 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5mOhm @ 20A, 10V