BSC109N10NS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSC109N10NS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC109N10NS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC109N10NS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC109N10NS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 63A TDSON-8-1
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 63A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
EDA/CAD Models
BSC109N10NS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 45µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
78W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V