CSCA0200A000B15B01
DigiKey Part Number
480-5969-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSCA0200A000B15B01
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 200A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±2%
Series
Voltage - Supply
±15V
Packaging
Bulk
Response Time
3µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
17mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
Module
Output
Ratiometric, Voltage
Base Product Number
Frequency
DC ~ 50kHz