MDF7-16DP-2.54DSA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
MDF7-16DP-2.54DSA
DigiKey Part Number
MDF7-16DP-2.54DSA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7-16DP-2.54DSA
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDF7-16DP-2.54DSA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.394" (10.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.612" (15.54mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250V