LF13WBJ-20P
DigiKey Part Number
HR1924-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF13WBJ-20P
Description
CONN JACK MALE 20P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Jack, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF13WBJ-20P Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Brown, Silver
Series
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C