KW30-10S-1V(800)
DigiKey Part Number
26-KW30-10S-1V(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-KW30-10S-1V(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-KW30-10S-1V(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KW30-10S-1V(800)
Description
CONN HDR 1.0MM SMD 10POS VERT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.039" (1.00mm)
Category
Insulation Height
0.224" (5.69mm)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Post
Gold
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Connector Type
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type
Male Pin
Features
Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
1
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Style
Voltage Rating
100VAC/DC
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
17.5mm