JRC16BR-14P(71)
DigiKey Part Number
HR1299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JRC16BR-14P(71)
Description
CONN RCPT MALE 14P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
JRC16BR-14P(71) Models
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
16
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.783" (19.90mm)
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C