HR30-8P-12P(71)
DigiKey Part Number
HR1917-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR30-8P-12P(71)
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR30-8P-12P(71) Models
Category
Color
Black
Mfr
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Tray
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Number of Positions
12 (Power)
Cable Opening
0.244" ~ 0.276" (6.20mm ~ 7.00mm)
Shell Size - Insert
8
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C