HR25A-9R-20PA
DigiKey Part Number
HR1878-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9R-20PA
Description
CONN RCPT MALE 20POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR25A-9R-20PA Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
20
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
9
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C