HR10-10J-12P(73)
DigiKey Part Number
HR1575-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10-10J-12P(73)
Description
CONN JACK MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Jack, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR10-10J-12P(73) Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Features
Backshell, Clamp
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
12
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Shell Size - Insert
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C