HIF3FC-10PA-2.54DSA(75)
DigiKey Part Number
H126228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3FC-10PA-2.54DSA(75)
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V