FX8C-120S-SV(71)
FX8C-120S-SV(71)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8C-120S-SV(71)
DigiKey Part Number
H125742-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-120S-SV(71)
Description
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-120S-SV(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.156" (3.96mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)