FX8C-100P-SV4(93)
DigiKey Part Number
26-FX8C-100P-SV4(93)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8C-100P-SV4(93)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX8C-100P-SV4(93)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-100P-SV4(93)
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-100P-SV4(93) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
9mm, 14mm
Height Above Board
0.333" (8.45mm)
Number of Positions
100
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)