FX30B-5P-3.81DSA25
DigiKey Part Number
H122208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-5P-3.81DSA25
Description
CONN HEADER VERT 5POS 3.81MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.150" (3.81mm)
EDA/CAD Models
FX30B-5P-3.81DSA25 Models
Category
Insulation Height
0.756" (19.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
25mm
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)