Image for FX23L-40P-0.5SV10(20) is not available
FX23L-40P-0.5SV10(20)
DigiKey Part Number
26-FX23L-40P-0.5SV10(20)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX23L-40P-0.5SV10(20)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX23L-40P-0.5SV10(20)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23L-40P-0.5SV10(20)
Description
44 (40 + 4 POWER) POSITION CONNE
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.504" (12.80mm)