FX20-40S-0.5SV
FX20-40S-0.5SV
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX20-40S-0.5SV
DigiKey Part Number
H122374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-40S-0.5SV
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-40S-0.5SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.327" (8.30mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)